Two parallel wires are 11.2 cmapart, and each carries a current of 21.9 A. If th
ID: 1280707 • Letter: T
Question
Two parallel wires are 11.2 cmapart, and each carries a current of 21.9 A. If the currents are in the same direction, find the force per unit length exerted by one of the wires on the other. The permeability of free space is 4pi x 10^-7 T.m/A. Answer in units of N/m A solenoid 3.3 m long has a radius of 0.95 cm and 900 turns. It carries a current of 3 A. The permeability of free space is 4pi x 10^-7 T.m/A. What is the approximate magnetic field on the axis of the solenoid? Answer in units of mT The plane of a rectangular coil, 6.1 cm by 5.7 cm, is perpendicular to the direction of a uniform magnetic field B. If the coil has 46 turns and a total resistance of 10.3 Ohm, at what rate must the magnitude of B change to induce a current of 0.1 A in the windings of the coil? Answer in units of T/sExplanation / Answer
8. F/L = uoi1i2/2pid
F/L = 4pie-7 * 21.9 *21.9/(2pi*0.112)
F/L = 8.564*10^-4 N/m
----------------------------------
9. B due to solonoid is B = uonI/L
B = 4pie-7 * 3* 900/(3.3)
B = 1.02 mT
-------------------------------------
10. indiced emf e = NAdB/dt
also induced emf e = iR = 0.1* 10.3 = 1 .03 V
dB/dt = 1.03/(46 * 0.061*0.053)
dB/dt = 6.92 T/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.