Two parallel plates, each having area A = 2599cm 2 are connected to the terminal
ID: 1581518 • Letter: T
Question
Two parallel plates, each having area A = 2599cm2 are connected to the terminals of a battery of voltage Vb = 6 V as shown. The plates are separated by a distance d = 0.37cm. You may assume (contrary to the drawing) that the separation between the plates is small compared to a linear dimension of the plate.
1)
What is C, the capacitance of this parallel plate capacitor?
0.00062 F
2)
What is Q, the charge stored on the top plate of the this capacitor?.
0.00373 C
3)
A dielectric having dielectric constant = 4.1 is now inserted in between the plates of the capacitor as shown. The dielectric has area A = 2599 cm2 and thickness equal to half of the separation (= 0.185 cm) . What is the charge on the top plate of this capacitor?
0.095 C
4)
What is U, the energy stored in this capacitor?
______ J
5)
The battery is now disconnected from the capacitor and then the dielectric is withdrawn. What is V, the voltage across the capacitor?
_______ V
d/2Explanation / Answer
1) C = A*epsilon/d
= 2599*10^-4*8.854*10^-12/(0.37*10^-2)
= 6.2*10^-10 F
2) Q = C*V
= 6.2*10^-10*6
= 3.72*10^-9 C
3) Capacitance when dielectric introduced,
C' = k*A*epsilon/( (d-t)k + t)
= 4.1*2599*10^-4*8.854*10^-12/( (0.37*10^-2 - 0.185*10^-2)*4.1 + 0.185*10^-2)
= 9.9*10^-10 F
Q' = C'*V
= 9.9*10^-10*6
= 5.9*10^-9 C or 0.059 micro C
4) U = (1/2)*C'*V^2
= (1/2)*9.9*10^-10*6^2
= 1.78*10^-8 J
5) V' = 4.1*V
= 4.1*6
= 24.6 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.