a block of mass on a horizontal frictionless table Find the efficiency of the cy
ID: 1414180 • Letter: A
Question
a block of mass on a horizontal frictionless table Find the efficiency of the cycle in terms of P_0 & V_0. A block of mass m, on a horizontal frictionless table is attached to the right end of a spring (force constant, k = 150 N/m); the spring's left end is fixed. At t = 0, the block is compressed to the left x_0 = -0.08 m from its equilibrium position and released v_0 = 0. The block makes 5 complete oscillations in 10 s. Find frequency the distance (not displacement traveled by the block in one cycle of oscillation in terms of A? The amplitude A, the total energy of the blockExplanation / Answer
A) Frequency = f = 5/10 = 0.5 Hz
B) Distance = x = A*cos(2pi*f*t)
C) for max. amplitude cos(2pi*f*t) = 1 ==========> t = 0 ====> A= x = xo = 0.08 m
D) Energy = E = 0.5kA^2 = 0.5*150*0.08^2 = 0.48 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.