a basketball player makes a jumpshot. the .600-kg ball is released at a height o
ID: 1290880 • Letter: A
Question
a basketball player makes a jumpshot. the .600-kg ball is released at a height of 2.00 m above the floor with a speed of 7.20 m/s. the ball goes through the net 3.10 m above the floor at a speed of 4.20 m/s. what is the work done on the ball by air resistance, a nonconservative force? a basketball player makes a jumpshot. the .600-kg ball is released at a height of 2.00 m above the floor with a speed of 7.20 m/s. the ball goes through the net 3.10 m above the floor at a speed of 4.20 m/s. what is the work done on the ball by air resistance, a nonconservative force?Explanation / Answer
mass of the ball m = 0.6 kg
initial height h = 2.0 m
final height h ' = 3.1 m
initial speed v = 7.2 m / s
final speed v ' = 4.2 m / s
Let the work done on the ball by air resistance W = ?
we know from law of conservation of energy ,
total energy at height h + work done by air = total energy at height h '
mgh + ( 1/ 2) mv^ 2 + W = mgh ' + ( 1/ 2) mv'^ 2
11.76 + 15.552 + W = 18.228 + 5.292
W = -3.792 J
here negative sign indicates it work opposite direction to motion
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.