a badger diggers leased a new trencher . they pay a$10,000 deposit now, $5000 in
ID: 1222448 • Letter: A
Question
a badger diggers leased a new trencher . they pay a$10,000 deposit now, $5000 in year 1 . with lease costs increasing $1000 each year through year 6. what is the total value of there payments at the end of year 6? use an interest rate of 8% per year.
B badger now wants to buy the trencher for $90,000. how much more do they pay
complete the table below on excel
present value= ?
future value = ?
how much more do they pay? (subject is engineering economy)
year total costs 0 $10,000 1 2 3 4 5 6Explanation / Answer
year
total costs
0
$10,000
1
5000
2
6000
3
7000
4
8000
5
9000
6
10000
As per the details furnished in the questions, above deposits are made.
R = 8%
Present value of all these payments = 10000 + 5000/(1+R) + 6000/(1+R)^2 + 7000/(1+R)^3 +8000/(1+R)^4 + 9000/(1+R)^5 +10000/(1+R)^6
Present value of all these payments = 10000 + 5000/(1+8%) + 6000/(1+8%)^2 + 7000/(1+8%)^3 +8000/(1+8%)^4 + 9000/(1+8%)^5 +10000/(1+8%)^6
Present value of all these payments = $43637.67
Future value of all these payment= 10000*1.08^6 + 5000*1.08^5 + 6000*1.08^4 + 7000*1.08^3 + 8000*1.08^2 + 9000*1.08 + 10000
Future value of all these payment = $69247.5
Additional payments to be made = 90000 - 69247.5 = $20752.5
year
total costs
0
$10,000
1
5000
2
6000
3
7000
4
8000
5
9000
6
10000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.