Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The elevator E, shown in the figure below, starts from rest and begins moving up

ID: 1413296 • Letter: T

Question

The elevator E, shown in the figure below, starts from rest and begins moving upward with constant acceleration. The counterweight W moves through 9.0m in 5s (relative to the floor) after starting its motion from rest. Determine: the acceleration of cable C (the point indicated on cable C) relative to the floor the acceleration of the elevator E relative to the floor the velocity of the counterweight W relative to the elevator E at the end of the first 5s (NOTE: M is a motor that either winds or unwinds cable C while the system is in motion.)

Explanation / Answer

let acc .of E is a so by the string constraints acc. of w is a & acc. of c is 2a

now find the acc. a by applying newton eq.

s = ut + 1/2*at2

9 = 0.5*a*25

a= 9/12.5

a = 0.72m/s2

a. acc. of c = 1.44 m/s2

b. acc. of E = 0.72 m/s2

c. acc. of w = 0.72 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote