Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The electrons in a particle beam each have a kinetic energy of 1.53E-17 J. What

ID: 1783739 • Letter: T

Question

The electrons in a particle beam each have a kinetic energy of 1.53E-17 J. What is the magnitude of the electric field that stops these electrons in a distance of 11.2 cm? For reference, see section 19.7 of the 5th edition of Serway and Jewett's "Principles of Physics" 892.9 N/C How much work must be done on the electron to stop it? What force, applied over the given distance, does that much work? What electric field would result in that magnitude of force on an electron? Submit Answer Incorrect. Tries 2/10 Previous Tries

Explanation / Answer

W = Change in energy

W = KE initial - KE final

W = KEi - 0 (KEf = 0 because it stops)

W = KE

W = 1.53 x 10^-17 J

Force = Charge x Electric field

F = qE

F = 1.6 x 10^-19 x 892.9

F = 1.42864 x 10^-16 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote