The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two par
ID: 1470711 • Letter: T
Question
The electron gun in an old TV picture tube accelerates electrons between two parallel plates 1.2 cm apart with a 29 kV potential difference between them. The electrons enter through a small hole in the negative plate, accelerate, then exit through a small hole in the positive plate. Assume that the holes are small enough not to affect the electric field or potential.
Part A
What is the electric field strength between the plates?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
With what speed does an electron exit the electron gun if its entry speed is close to zero?
Note: The exit speed is so fast that we really need to use the theory of relativity to compute an accurate value. Your answer to part B is in the right range but a little too big.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
Explanation / Answer
A) electric field is E = V/d = 29*1000/0.012 = 2.41*10^6 V/m
B) work done by the electric field = change in kE = 0.5*m*v^2
q*V =0.5*m*v^2
q is the charge of the electron = 1.6*10^-19 C
V = 29000 V
m is the mass of the electron =9.11*10^-31 kg
v is the required speed = ?
then 1.6*10^-19*29000 = 0.5*9.11*10^-31*v^2
v = 101*10^6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.