A 1200-kg blue car is traveling at 18.7 M/S. It collides with a stationary red c
ID: 1412612 • Letter: A
Question
A 1200-kg blue car is traveling at 18.7 M/S. It collides with a stationary red car, and the two vehicles lock together. The initial speed of the combined cars is 5.66 m/s. What is the mass of the red car?
2030 kg
2760 kg
2500 kg
1580 kg
10.
A block of mass 15 kg is sliding along the ice at constant speed 4.0 m/s. Just ahead of it is a block of mass 23 kg sliding in the same direction at constant speed 3.6 m/s. When the two blocks collide, the 23-kg block travels at a new speed of 5.2 m/s. What is the new speed of the 15-kg block?
2.1 m/s
0.89 m/s
1.5 m/s
1.0 m/s
5.
A cannon of mass 1200 kg is positioned at the edge of a cliff, where it fires a 100 KG cannonball horizontally. The cannonball's initial speed is 35 m/s What is the recoil speed of the cannon? Assume that friction forces are negligible.
3.5 m/s
1.6 m/s
35 m/s
2.9 m/s
2030 kg
2760 kg
2500 kg
1580 kg
Explanation / Answer
First question -
Applying conservation of momentum -
Mbx18.7 = (Mb+Mr)5.66
=> 1200x18.7 = (1200+Mr)x5.66
=> 1200 + Mr = 3964.66
=> Mr = 2764.66 kg
This is nearest to 2760 kg. So, option 2760 kg is the right answer.
(10) Applying conservation of momentum -
15*4 + 23*3.6 = 15*v + 23*5.2
=> 60+82.8 = 15v + 119.6
=> 15v = 23.2
=> v = 1.55 m/s
So, 1.5 m/s is the correct answer.
(5) 100*35 + 1200*v = 0
=> v = -3500/1200 = -2.92 m/s.
Hence, 2.9 m/s is the correct option.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.