A massless string is tied up, erect, between block A. of mass m_1 - 2 kg, at its
ID: 1412271 • Letter: A
Question
A massless string is tied up, erect, between block A. of mass m_1 - 2 kg, at its left and block B, of mass m_1 - 3kg, at its right. The system is placed on a horizontal ground. A force F = 20N is parallel to the ground and pulls the system by acting on block B toward the right i. e. in the x - direction. The coefficient of friction between each block and the ground is mu = 0.5. Draw a free body diagram for each block. Calculate the magnitude of the acceleration of the system as it moves along the ground. Calculate the tension in the string during the above motion of the two blocks.Explanation / Answer
(a) ans
the free body diagram
[2 kg]------------------------->T<----------------------[3 kg]---------->F
(b) ans
the acceleration of the blocks
F-µ(m1+m2)=(m1+m2)a
20-0.5(2+3)=(2+3)a
20-2.5=5a
17.5/5=a
acceleration a=3.5 m/s^2
(c) ans
now we find the tension in the string
the tension in the string =M1a
=2*3.5=7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.