A massless rope that is tied to a 17kg block is draped over a pulley. The 29kg p
ID: 1288742 • Letter: A
Question
A massless rope that is tied to a 17kg block is draped over a pulley. The 29kg pulley has a radius 18cm and the pulley rotates s.t. the rope does not slip on the pulley. The right side of the rope is pulled down with a tension of 431 N. What is the acceleration of the block? You may treat the pulley as a disk. Ignore any frictional torque in the axle.
Please explain all steps!!!!
A massless rope that is tied to a 17kg block is draped over a pulley. The 29kg pulley has a radius 18cm and the pulley rotates s.t. the rope does not slip on the pulley. The right side of the rope is pulled down with a tension of 431 N. What is the acceleration of the block? You may treat the pulley as a disk. Ignore any frictional torque in the axle. Please explain all steps!!!!Explanation / Answer
let m1 = 17 kg
m = 29 kg
let T1 is the tension in the left side and T2 is the tension in the right side.
T2 = 431 N
I = 0.5*m*R^2
= 0.5*29*0.18^2
= 0.47 kg.m^2
let a is the acceleration of the block.
net force acting on block,
Fnet = T1 -m1*g
m1*a = T1 - m1*g
T1 = m1*a + m1*g --(1)
net torque acting on the pulley,
Torque = T2*R - T1*R
I*alfa = T2*R - T1*R
I*a/R = T2*R - T1*R
I*a/R = T2*R - (m1*a+m1*g)*R
a*(I/R + m1*R) = T2*R - m1*g*R
a = (T2*R - m1*g*R)/(I/R + m1*R)
= (431*0.18 - 17*9.8*0.18)/(0.47/0.18 + 17*0.18)
= 8.4 m/s^2 <<<<<--------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.