A defibrillator is a device used to shock the heart back to normal beat patterns
ID: 1411847 • Letter: A
Question
A defibrillator is a device used to shock the heart back to normal beat patterns. To do this, it discharges a 12 ?F capacitor through paddles placed on the skin, causing charge to flow through the heart. Assume that the capacitor is originally charged with 4.0 kV .
Part A
What is the charge initially stored on the capacitor?
Part B
What is the energy stored on the capacitor?
Part C
If the resistance between the two paddles is 100 ? when the paddles are placed on the skin of the patient, how much current ideally flows through the patient when the capacitor starts to discharge?
Part D
If a defibrillator passes 20 A of current through a person in 60 ?s . During this time, how much charge moves through the patient?
Explanation / Answer
I am assuming that capacitance is in uF as the symbol is missing....Let me know if its different, I will change accordingly. Let me know if you have any doubt....Please ask
(a) Q = C*V
Q = 12 uF * 4 kV
Q = 12e-6*4e3
Q = 0.048 C
OR, Q = 4.8e-2 C
(b) E = Q2 / 2C
E = 0.0482 / 2*12e-6
E = 96 J
(c) Is the resistance 100 ohms ???
Use ohm's law
V = IR
I = V/R = 4000/100 = 40 amps
(d) I = Q/t
Q = I*t ( What is time's unit ???)
Just multiply given current by time ( convert time to seconds) to get charge. It's very easy
Q =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.