A defibrillator containing a 12.2 F capacitor is used to shock the heart of a pa
ID: 1591768 • Letter: A
Question
A defibrillator containing a 12.2 F capacitor is used to shock the heart of a patient by holding it to the patient's chest. Just prior to discharging, the capacitor has a voltage of 19.5 kV across its plates. How much energy is released into the patient?
? J
HINT::::The energy the defibrillator can deliver, ignoring any losses in the delivery mechanism, is equal to the energy stored in the capacitor. Before you calculate the energy, be sure to convert all quantities given in the problem to SI units (V and F)
Explanation / Answer
energy stored in capacitor = 1/2*(CV^2)
SO ENERGY RELEASED IN PATIENT = 1/2*12.2*10^-6*19.5*10^3 = 118.95*10^-3
energy released = 0.118joule
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.