A defibrillator is a device used to shock the heart back to normal beat patterns
ID: 2032491 • Letter: A
Question
A defibrillator is a device used to shock the heart back to normal beat patterns. To do this, it discharges a 10 ?F capacitor through paddles placed on the skin, causing charge to flow through the heart. Assume that the capacitor is originally charged with 5.0 kV . A)What is the charge initially stored on the capacitor? B) What is the energy stored on the capacitor? C)If the resistance between the two paddles is 100 ? when the paddles are placed on the skin of the patient, how much current ideally flows through the patient when the capacitor starts to discharge? D)If a defibrillator passes 20 A of current through a person in 90 ?s . During this time, how much charge moves through the patient?
Explanation / Answer
a) Q = C V = 10 * 10-6 * 5 * 103
charge = 0.05 C
b) energy stored = 1/2 C V2 = 1/2 * 10 * 10-6 * (5 * 103)2
energy stored = 125 J
c) I = V / R = 5 * 103 / 100
current = 50 A
d) Q = I * t = 20 * 90 * 10-6
= 1.8 * 10-3 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.