5. The aorta has an inside diameter of approximately 2.1cm, and a capillary has
ID: 1410679 • Letter: 5
Question
5. The aorta has an inside diameter of approximately 2.1cm, and a capillary has an insider diameter of about 1.1x10-5m. In addition, the average speed of flow is approximately 1.0 m/s in the aorta and 0.30 mm/s in a capillary. Assuming all the blood that flows through the aorta also flows through the capillaries, how many capillaries does the circulatory system have?
6. Let’s consider the forces exerted on a jet airplane window. Suppose the air outside the window moves at a speed of 170 m/s shortly after takeoff, and the air inside the plane is at atmospheric pressure. (a) Find the pressure difference between the inside and outside of the window. (b) If the window is a rectangle 25cm by 42cm, find the force exerted on the window by air pressure.
GENERAL PHYSICS 1 FINAL EXAM PRACTICE QUESTIONS
Explanation / Answer
5) capillaries does the circulatory system have = (0.021/1.1x10-5)2 * (1/0.30 * 10-3)
= 1.2148 * 1010
6) a) pressure difference = 1/2 * density * v2
= 1/2 * 1.225 * 170 * 170
= 17701.25 Pa
b) the force exerted on the window by air pressure = P * Area
= 17701.25 * (0.25 * 0.42)
= 1858.63 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.