A particle with negative charge q and mass m = 2.50×10 15 kg is traveling throug
ID: 1408346 • Letter: A
Question
A particle with negative charge q and mass m = 2.50×1015 kg is traveling through a region containing a uniform magnetic field B =(0.110T)k^. At a particular instant of time the velocity of the particle is v =(1.20×106m/s)(3i^+4j^+12k^)and the force F on the particle has a magnitude of 2.45 N .
Part A
Determine the charge q.
Part B
Determine the acceleration a of the particle. Find the x-component.
Part C
Find the y-component.
Part D
Find the z-component.
Part F
Determine the radius of curvature R of the circular component of the helical path.
Part G
Determine the cyclotron frequency of the particle.
There are three more questions after solving those problems.
Explanation / Answer
v = (2.10x 10^6 ) (-3i + 4j + 12k) m/s
B = (-0.110 T) k
A) magenetic force on particle,
Fm = q( v x B)
= q[ ((2.10x 10^6 ) (-3i + 4j + 12k)) X (-0.110 k) ]
= q(2.10 x 10^6) (-0.33j - 0.44i)
|F| = q(2.10 x 10^6)sqrt(0.33^2 + 0.44^2) = 2.45
q = 2.12 x 10^-6 C
B) a = Fm / m = [ (2.12 x 10^-6)(2.10 x 10^6) (-0.33j - 0.44i)]/(2.50 x 10^-15)
= (-7.84i -5.88j) x 10^14 m/s^2
x = -7.84 x 10^14 m/s^2
C) y = -5.88 x 10^14 m/s^2
D) z = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.