Use the exact values you enter to make later calculations. Jack and Jill are on
ID: 1407990 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations.
Jack and Jill are on two different floors of their high rise office building and looking out of their respective windows. Jack sees a flower pot go past his window ledge and Jill sees the same pot go past her window ledge a little while later. The time between the two observed events was 4.6 s. Assume air resistance is negligible.
(a) If the speed of the pot as it passes Jill's window is 64.0 m/s, what was its speed when Jack saw it go by?
(b) What is the height between the two window ledges?
Explanation / Answer
here ,
a) here , t = 4.6 s
final speed , v =64 m/s
Using first equation of motion
v = u + a*t
64 = u + 4.6 * 9.8
u = 18.9 m/s
speed when Jack saw it go by is 18.9 m/s
b)
let the height is h
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * h
64^2 - 19.9^2 = 2 * 9.8 * h
h= 190.72 m
the height between two windows is 190.7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.