Two parallel conducting plates carry equal and opposite charges. The plates are
ID: 1407528 • Letter: T
Question
Two parallel conducting plates carry equal and opposite charges. The plates are large relative to their separation distance, so we can assume the electric field between them is uniform. The potential difference between them is 0.34 V , and the magnitude of the electric field between them is 55 V/m .
Part A
What is the surface charge density on the plates?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Enter your answer using dimensions of electric charge per unit area.
Part B
What is the separation distance?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
How much work is done by the electric field on an electron as it moves from the negative plate to the positive plate?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Two parallel conducting plates carry equal and opposite charges. The plates are large relative to their separation distance, so we can assume the electric field between them is uniform. The potential difference between them is 0.34 V , and the magnitude of the electric field between them is 55 V/m .
Part A
What is the surface charge density on the plates?
Express your answer with the appropriate units.
=SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Enter your answer using dimensions of electric charge per unit area.
Part B
What is the separation distance?
Express your answer with the appropriate units.
d=SubmitMy AnswersGive Up
Part C
How much work is done by the electric field on an electron as it moves from the negative plate to the positive plate?
Express your answer with the appropriate units.
W=SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Potential Difference = 0.34 V
Electric Field = 55 V/m
(Part A)
Electric Field = /Eo
55 = / 8.85 × 10-12
= 55 * 8.85 × 10-12
= 4.87 * 10^-10 C/m^2
= 0.487 nC/m^2
(Part B)
E.F = Potential Difference / Distance between Plates
Distance between Plates = 0.34 / 55 = 0.00618 m
Distance between Plates = 6.18 mm
(Part C)
Work done = - Change in Potential Energy
Chane in Potential Energy = Charge * Potential Difference between Plates
Charge on Electron is negative.
Work done = - ((-1.6 * 10^-19) * 0.34) J
Work done = 5.44 * 10^-20 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.