A. Calculate the magnitude of the electric field at point A located at a distanc
ID: 1407446 • Letter: A
Question
A. Calculate the magnitude of the electric field at point A located at a distance 0.021 m from the center.
B. Calculate the surface charge density on the outer surface of the outer sphere. Neglect the thickness of the sphere.
Consider the following arrangement of two conducting hollow spheres with a point charge of Q0 = 3.70 C at the center. The inner sphere has a radius of 0.011 m and carries a net charge of Q1= -1.30 C. The outer sphere has a radius of 0.061m and carries a net charge of Q2 = 5.10 C.Explanation / Answer
A)
Electric filed due to concentric hollow spehere is juast like electric field due to a point charge
then E = k*q/r^2
k = 9*10^9 N*m^2/C^2
q is the inside the charge of circle of radius 0.021 m
then q = 3.7-1.3 = 2.4 uC
r = 0.021 m
then E = (9*10^9*2.4*10^-6)/(0.021*0.021) = 4.89*10^7 N/C
B) Surface charge density is sigma = Q/A = (3.7+5.1-1.3)*10^-6/(4*3.142*0.061^2) = 160.37*10^-6 C/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.