A physics lecture room has a volume of 278 m^3 . Part A For a pressure of 1.00 a
ID: 1406882 • Letter: A
Question
A physics lecture room has a volume of 278 m^3 .
Part A
For a pressure of 1.00 atm and a temperature of 27.0 C, use the ideal-gas law to estimate the number of air molecules in the room. Assume all the air is N2.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
N = ? molecules
Part B
Calculate the particle density-that is, the number of N2 molecules per cubic centimeter.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
particle density = ? molecules/cm^3
Part C
Calculate the mass of the air in the room.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
m =
Explanation / Answer
part )
volume , V = 278 m^3
Pressure, P = 1.01 *10^5 Pa
T = 27 C = 300 K
Using ideal gas equation
P*V = n*RT
1.01 *10^5 * 278 = n * 8.314 * 300
n = 11257.3 moles
Number of molecules = 11257.3 * 6.022 *10^23
Number of molecules = 6.779 *10^27
the Number of molecules in room is 6.779 *10^27
part B)
particle density = 6.779 *10^27/278
particle density = 2.44 *10^25 molecules/m^3
the particle density in room is 2.44 *10^25 molecules/m^3
the particle density in room is 2.44 *10^19 molecules/cm^3
part C)
mass of air = n * 28
mass of air = 11257.3 * 28
mass of air = 315204.4 gm
the mass of air in room is315204.4 gm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.