PLEASE SHOW YOUR WORK. THANK YOU. The graph above shows the velocity of an objec
ID: 1406837 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW YOUR WORK. THANK YOU.
The graph above shows the velocity of an object vs time with the velocity given by:
v = ?9 m/s3t2 + 10 m/s2t ? 2 m/s
(A) What is the (instantaneous) velocity of the object at t= 5.5 s?
v(5.5 s)= ______m/s [± 14 m/s ]
(The value in square brackets is how precise your answer needs to be to receive credit.)
(B) What is the velocity of the object at t= 4.5 s?
v( 4.5 s)= _____m/s. [± 14 m/s ]
(C) What is the average acceleration between t= 0 s and t= 8 s?
aavg= _____m/s2 [± 14 m/s2 ]
C
(D) What is the average acceleration between t= 4 s and t= 6 s?
aavg= _____m/s2 [± 14 m/s2]
(E) Consider a straight line that is tangent to the velocity curve at t=4.4 s. You may wish to print the larger version of the graph and use a pencil and ruler to draw the tangent line on the graph.. The slope of that tangent line is the instantaneous acceleration. What is the instantaneous acceleration at t= 4.4 s ?
ax= ____m/s2 [± 20 m/s2 ]
(F) What is the displacement between t= 0 s and t= 6 s?The "area' under the curve, between the two times is the displacement. The "area" is the area enclosed by the curve and the time axis (v=0 line). Those parts of the curve with negative velocity contribute negative area and those with positive velocity contribute positive area.
Between t=0 s and 6 s, ?x = ______ m [± 100 m ]
Explanation / Answer
here,
v = (- 9 t^2 + 10 * t - 2) m/s
(a)
v = (- 9 t^2 + 10 * t - 2) m/s
at t = 5.5 s
v = (- 9 * 5.5^2 + 10 * 5.5 - 2) m/s
v = - 219.25 m/s
the velocity at t = 5.5 s is - 219.25 m/s
(b)
v = (- 9 t^2 + 10 * t - 2) m/s
at t = 4.5 s
v = (- 9 * 4.5^2 + 10 * 4.5 - 2) m/s
v = - 139.25 m/s
the velocity at t = 5.5 s is - 139.25 m/s
(c)
the average acceleration between t= 0 s and t= 8 s be a
a = ((- 9 *8^2 + 10 * 8 - 2) - (- 9 * 0^2 + 10 * 0 - 2) ) / 8
a = - 62.5 m/s^2
the average acceleration between t= 0 s and t= 8 s is - 62.5 m/s^2
(d)
here,
v = (- 9 t^2 + 10 * t - 2) m/s
the average acceleration between t = 4 s and t = 6 s be a
a = ((- 9 *6^2 + 10 * 6 - 2) - (- 9 * 4^2 + 10 * 4 - 2) ) / 2
a = - 80 m/s^2
the average acceleration between t = 4 s and t = 6 s is - 80 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.