A.) Suppose we hook up a battery with a voltage of 3.85 V in a simple circuit wi
ID: 1406722 • Letter: A
Question
A.) Suppose we hook up a battery with a voltage of 3.85 V in a simple circuit with a light bulb that has a resistance of 14.3 . Use Ohm’s Law to find the current flowing through the light bulb.
B.) We can turn the problem around as well. Again, hook up a simple circuit with a battery and a bulb. In this case we measure a current of 0.220 A flowing through the bulb which has a resistance of 17.8 . What is the voltage being applied to the bulb?
C.) To measure the resistance of a bulb, you can apply a voltage to the bulb and measure the current through the bulb. Suppose you hook the bulb up to a 6.90 V voltage source and measure a current of 0.300 A flowing through the bulb. What is the resistance of the bulb? (enter ohms for the units. Do not try to enter ).
D.) If a bulb of resistance 43.0 is connected to a 4.60-V voltage source, what is the power produced by the bulb?
Explanation / Answer
here,
A)
voltage of battery , V = 3.85 V
resistance of the bulb , r = 14.3 ohm
let the current flowing through bulb be I
using ohm's law
V = I * r
3.85 = I * 14.3
I = 0.27 A
the current flowing through the bulb is 0.27 A
B)
let the voltage of battery be V
resistance of the bulb , r = 17.8 ohm
the current flowing through bulb , I = 0.22 A
using ohm's law
V = I * r
V = 0.22 * 17.8
V = 3.92 V
the voltage of battery is 3.92 ohm
C)
resistance of the bulb , r = V/I
r = 6.9/0.3
r = 23 ohm
the resistance of the bulb is 23 ohm
D)
power , P = V^2 /r
P = 4.6^2 /43
P = 0.49 W
the power produced by the bulb is 0.49 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.