Suppose the conducting spherical shell in the figure below carries a charge of 2
ID: 1404191 • Letter: S
Question
Suppose the conducting spherical shell in the figure below carries a charge of 2.60 nC and that a charge of -2.40 nC is at the center of the sphere. If a = 1.60 m and b = 2.30 m, find the electric field at the following. (a) r=1.50m magnitude 9.59 N/C direction radially inward (b) r=2.20m magnitude 0 N/C direction The magnitude is zero. (c) r=2.50m magnitude 1.44 direction radially outward Your response differs from the correct answer by more than 100%. N/C radially outward (d) What is the charge distribution on the sphere? inner surface nC outer surface nCExplanation / Answer
(3) For r = 2.5 m here r > b
The point lies outside the shell
Let us constuct a gaussian surface with radius r >b
Electric field E = qenl / 40 r2
Here qenl = charge on the shell + charge at the centre = 2.6 nC - 2.4nC = 0.2*10^-9 C
E = 0.2*10^-9 C / 40 (2.5 m)^2
E = 0.288N/C
(d) charge at the centre of the shell induces an equal and opposite charge on the inner surface of the shell
charge induced on the inner surface of the shell Qinner = 2.4 nC
Charge on the outer surface Qouter = 2.6 nC - 2.4 nC = 0.2 nC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.