Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent
ID: 2382455 • Letter: S
Question
Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent over that. You buy 900 shares of stock at $46 per share. You put up $17,000. One year later, the stock is selling for $60 per share, and you close out your position. What is your return assuming a dividend of $.23 per share is paid?(Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Suppose the call money rate is 4.5 percent, and you pay a spread of 2.5 percent over that. You buy 900 shares of stock at $46 per share. You put up $17,000. One year later, the stock is selling for $60 per share, and you close out your position. What is your return assuming a dividend of $.23 per share is paid?(Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Total investment required = $46 * 900
= $41,400
Call money raised amount = $41,400 - $17,000
= $24,400
Return on stock = ($60 - $46 + $0.23) * 900
= $12,807
Cost of call money = $24,400 * (4.5% + 2.5%)
= $1,708
Therefore, actual return on invested amount = ($12,807 - $1,708) / $17,000
= 65.29%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.