Suppose the average number of vehicles arriving at the main gate of an amusement
ID: 3017462 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
f(x) = (x - 5) / (x^2 -10x)
f(x) = 15 seconds = 0.25 minutes
So: 0.25 = (x-5) / (x^2 - 10x)
0.25x^2 - 2.5x = x - 5
x^2 - 10x = 4x - 20
x^2 - 14x + 20 = 0
Using the quadratic formula to find x:
x = [14 +/- sqrt(196 - 4(1)(20))]/(2(1))
x = 1.61, 12.39
So the answer can be either 1.61 cars per minute or 12.39 cars per minute.
Since x must be greater than 10, the answer must be 12.39 cars per minute.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.