Suppose the U.S. president wants an estimate of the proportion of the population
ID: 3381267 • Letter: S
Question
Suppose the U.S. president wants an estimate of the proportion of the population who support his current policy toward revisions in the health care system. The president wants the estimate to be within 0.04 of the true proportion. Assume a 99% level of confidence. The president's political advisors estimated the proportion supporting the current policy to be 0.10. (Use z Distribution Table.)
a. How large of a sample is required? (Round up your answer to the next whole number.)
b. How large of a sample would be necessary if no estimate were available for the proportion supporting current policy? (Round up your answer to the next whole number.) Sample
Explanation / Answer
a)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.005
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.58
Also,
E = 0.04
p = 0.1
Thus,
n = 374.4225
Rounding up,
n = 375
******************
b)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.005
As there is no previous estimate for p, we set p = 0.5.
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 2.58
Also,
E = 0.04
p = 0.5
Thus,
n = 1040.0625
Rounding up,
n = 1041 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.