Suppose the Kumar Corporation has no debt and is asking whether issuance of debt
ID: 2626678 • Letter: S
Question
Suppose the Kumar Corporation has no debt and is asking whether issuance of debt can
increase the company's value. The firm has annual earnings before interest and taxes of
$8,000,000. Their proposal is to borrow $6,000,000 in the form of perpetual debt (i.e., debt
that never matures). The company's management decides that the cost of equity for the
company is 12%. Kumar is planning to buy back its stock with the entire amount borrowed.
The company's tax bracket is 35%.
(a) Compute the company's value if they borrow.
(b) You know the company's nancial data and conclude that they made a mistake while
computing the cost of equity. You estimate the correct beta for unlevered rm to be 1.2.
Assume the risk-free interest rate is 7% and the market risk premium is 5%, Re-calculate
the value of the company with borrowing.
Explanation / Answer
(a) Compute the company's value if they borrow.
company's value = unlevered value + Debt*tax
company's value = 8000000*(1-35%)/12% + 6,000,000*35%=$45433333.33
(b) You know the company's financial data and conclude that they made a mistake while
computing the cost of equity. You estimate the correct beta for unlevered rm to be 1.2.
Assume the risk-free interest rate is 7% and the market risk premium is 5%, Re-calculate
the value of the company with borrowing.
Cost of equity = 7%+ 1.2*5%= 13%
company's value = 8000000*(1-35%)/13% + 6,000,000*35%=$42100000.0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.