Two slits separated by a distance of d = 0.12mm are located at a distance of I =
ID: 1403347 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.12mm are located at a distance of I = 660mm from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a coherent light source with a wavelength of lambda = 544 x 10^-6 mm. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima. What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the m=1 maximum on the screen? 5.44 x 10^-4 mm What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first (m=0) minimum on the screen? 2.72 x 10^-4 mm Calculate the distance on the screen between the central maximum (m=0) and the first (m=1) maximum (You can assume sin(theta) = tan(theta) = theta with theta expressed in radians).Explanation / Answer
Here ,
l = 660 mm = 0.66 m
d = 0.12 *10^-3 m
for the distance between central maxima and bright fringe
y = m*l*wavelength/d
y = 1 * 660*10^-9 * 544 *10^-6/(0.12 *10^-3)
y = 2.992 m
the distance between central maxima and bright fringe (m = 1) is 2.992 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.