Two slits separated by a distance of d = 0.130 mm are located at a distance of D
ID: 1296591 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.130 mm are located at a distance of D = 2.09 m from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a monochromatic and coherent light source with a wavelength of lambda= 618 nm. A wave from each slit propagates to the screen. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) What is the path length difference between the waves at the first maximum (m=1) on the screen? At what angle from the beam axis will the first (m=1) maximum appear? (You can safely use the small angle approximation.)Explanation / Answer
distance between the two slits = 0.130 mm = 0.130 * 10-3 m
distance between the screen and slit D = 2.09 m
wavelength of light = 618 * 10-9 m
for costructive interfrence path difference = m lambda (where m = 0,1,2,....)
d sin theta = m lambda
for m=1
d sin theta = lambda
= 618 * 10-9 m = 6.18 * 10-4 mm
--------------------------------------------------------
The formula for double slit to find the location of maxima is
y = m lambda L / d
y = (1)(618 * 10-9)(2.09) / (0.130 * 10-3)
y = 9.94 * 10-3 m
tan theta = y / L = 9.94 * 10-3 / 2.09
theta = 0.2720
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.