Two skaters, each of mass 80 kg , approach each other along parallel paths separ
ID: 1974502 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Data:Mass of each skater, m = 80 kg
Velocity of each, v = 1.8 m/s
Radius of circular path, r = 6.1 m / 2
= 3.05 m Solution:
Angular momentum of each, L = m v r
= 439.2 kg m2 s-1
Moment of inertia of each, I = m r2
= (80 kg) (3.05 m)2
= 744.2 kg m2
Angular momentum of both, L' = 2L
= 878.4 kg m2 s-1
Moment of inertia of both, I' = 2 I
= 1488.4 kg m2
(a)
L' = I'
Angular speed, = 878.4 kg m2 s-1 / 1488.4 kg m2 = 0.59 rad/s
(b)
Radius of circular path, r = 1 m / 2
= 0.5 m
Moment of inertia of each, I1= m r^2
= (80 kg)(0.5 m )2
= 20 kg m2
Moment of inertia of both, I1' = 2 I1
= 40 kg m2
According to law of conservation of angular momentum,
L ( after ) = L ( before )
I1' ' = 878.4 kg m2 s-1
(40 kg m2 )( ' ) = 878.4 kg m2 s-1
'= 21.96 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.