Two sinusoidal waves, identical except for phase, travel in the same direction a
ID: 2140066 • Letter: T
Question
Two sinusoidal waves, identical except for phase, travel in the same direction along a string. The phase constant of one is defined to be zero. The waves interfere to produce a resultant wave given by
y(x,t) = A sin (26.0x ? 4.0t + 0.410),
where A = 1.5 mm, x is in meters, and t is in seconds.
I found the wavelength to be 2.42m, correct.
Now i need help with:
1.What is the magnitude of the phase difference between the two waves?
2. What is ther amplitude?
(Steps and units greatly apprecitated, thx)
Explanation / Answer
a)
Phase difference
x=phi
(1/2)x= 0.41 rad
x =0.82 rad
b)
A[sin(pi/2-0.41)+sin(pi/2+0.41)=1.5 mm
2Acos(0.41) =1.5
2Acos(0.41*180/pi)=1.5
2Acos(23.5) =1.5
A =0.8178 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.