Two shuffleboard disks of equal mass, one orange and the other green, are involv
ID: 2060406 • Letter: T
Question
Two shuffleboard disks of equal mass, one orange and the other green, are involved in a perfectly elastic glancing collision. The green disk is initially at rest and is struck by the orange disk moving initially to the right at oi = 5.10 m/s as in Figure (a) shown below. After the collision, the orange disk moves in a direction that makes an angle of = 38.0° with the horizontal axis while the green disk makes an angle of = 52.0° with this axis as in figure (b). Determine the speed of each disk after the collision.
vof =________ m/s
vgf =________ m/s
Explanation / Answer
Let mass be m for both bodies
Conservation of Momentum (horizontal direction)
m*5.1 = mV(of)cos + mV(gf)cos
simplifying we get
5.1 = V(of)(.788) + V(gf)(.616) -(1)
For vertical direction
V(gf)sin(52) = -V(of)sin(38)
.788 V(gf) = -0.616 V(of)
simplifying 1 and 2 we get
V(of) = 16.641 m/s
V(gf) = 13.01 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.