Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 16.03 g ice cube at -2.14 o C is place in an aluminum cup whose initial temper

ID: 1403100 • Letter: A

Question

A 16.03 g ice cube at -2.14 oC is place in an aluminum cup whose initial temperature is 117.27 oC. The system comes to an equilibrium temperature of 11.45 oC. What is the mass in grams of the cup? The specific heat of ice is 2.093 J/g oC and that of aluminum is 0.901 J/g oC


77,079.1J of heat is added to 1000 g of ice at -10 oC. How much ice melts?

A ball is launched straight up with a speed of 24.62 miles per hour. What is the maximum height reached in meters?

A water slide launches a child horizontally above a swimming pool.  The distance from the top of the slide to the launch point is 4.32 m.  The point where the child is launched horizontally is 1.09 m above the water.  How far from the launch point does the child land in the water?

Explanation / Answer

Using the energy conservation,

16.03 x 2.093 x (2.14) + 16.03 x 336 + 16.03 x 4.186 x 11.45 = m*0.910 * (117.27 - 11.45)

m = 64.66 gm

-------------------

heat rerquired to get temp of ice to 0 degree = 1000 x 2.093 x 10 = 20930 J

energy remaining to melt ice = 77079.1 - 20930 = 56149.1 J

so Q = mL

56149.1 = m * 336

m = 167.11 gm

-------------------------------

u = 24.62 x 1609m/3600 sec = 11 m/s

v^2 - u^2 =2aH

0 - 11^2 =2 * 9.81 * H

H = 6.17 m

------------------------------------------

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote