A 15kg ball hangs by a string from the roof of a 20kg box. The box is attached b
ID: 1987916 • Letter: A
Question
A 15kg ball hangs by a string from the roof of a 20kg box. The box is attached by a rope to a 10kg rock over a very light frictionless pulley. There is no appreciable friction between the box and the table it rests on.
What is the tension in the rope? (Newtons)
What angle does the string make with the vertical?
What is the tension in the string? (Newtons)
If you could vary the weight of the rock what is the maximum angle the string could make with the vertical?
Please show all work necessary to complete the problem. Thanks in advance!
Explanation / Answer
let the acceleration be a then
a=10g/(10+20+15)=2.18m/s^2
10g-T=10a
T=76.3N
using non inertial reference for string and applyin pseudo force= 15a
for equilibrium
T1sin=15a
T1cos=15g
dividing both and solving we get
=12.53 degrees
T1=150.73N
max angle will be when rock weight =
in that case a will be equal to g and
tan=1
=45degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.