CAN YOU PLEASE SHOW ALL YOUR WORK IN THE ESTIMATIONS. IT WOULD BE GREATLY APPREC
ID: 1402479 • Letter: C
Question
CAN YOU PLEASE SHOW ALL YOUR WORK IN THE ESTIMATIONS. IT WOULD BE GREATLY APPRECIATED.
Meteorite impact The great Arizona crater was created by the inm pact of a meteorite of estimated 5 × 108 kg mass. The meteorite's speed before impact was about 10,000 m/s. Large amounts of rock found near the crater appeared to have melted on impact and then solidified as it cooled, indicating that the temperature of the rock during impact reached at least 1700 °C, the melting temperature of the rock. Is this possible? Consider Earth and the meteorite as the system. The initial state of the process is the meteorite moving fast just before hitting Earth's surface. The final state is several minutes after the collision. What types of energy transformation occurred? The meteorite had kinetic energy before impact. In the collision, the meteorite dug a hole in Earth, forming the crater. The displaced soil was raised a distance approximately equal to the diameter of the meteorite This inelastic collision produced considerable internal energy- thermal energy of the meteorite and of Earth's surface matter at the collision site. If the temperature change was high enough, the meteorite and/or parts of Earth may have undergone one or more phase changes. We summarize the process as follows In the following questions, estimate different energies and energy changes. In addition to the information already given, you can use the following: 3300 kg/m3 meteorite density: 840 J/kg· spe- cific heat for the solid meteorite; 2.7 × 105 J/kg heat of fusion, the same as that of iron; 1000 J/kg"C specific heat for the liquid meteorite, the same as that of iron; and 6.4 × 106 J/kg heat of va porization, the same as for iron.Explanation / Answer
78. KE = 1/2*m*V^2
= 1/2 * 5 * 10 ^ 8 * ( 10 ^ 4 ) ^2
= 2.5 * 10 ^ 16 J
c) 3 * 10 ^ 16 is correct
79. Volume = mass / density
= 5 * 10 ^ 8 / 3300
=151515.1515 m^3
consider meteroite as sphere
4 / 3 * pi * r ^ 3 = 151515.1515
r = 33.07 m
option b.) 30 m is correct answer
80.) Gravitational Potential energy = - G * M * m / r
= ( 6.67 * 10 ^ -11 * 5.97 * 10 ^ 24 * 5 * 10 ^ 8 ) / ( 6400*1000 + 33)
= 3.11 * 10 ^ 16 J
option e) is correcct
81) Energy Needed = m*cp * delta T
=5*10^8 *840*(1700-28)
= 7 * 10 ^14 J
Option C) is correct
82. ) Energy needed = 5*10^8*2.7*10^5
= 1.35 * 10 ^ 14 J
option b is correct
83.) Energy = 5* 10^ 8 * 6.4*10^6
= 3.2 * 10^15 J
option d is correct
84.) Total energy required = 4 * 10 ^ 15 J
Kinetic energy avilable = 2.5 * 10 ^ 16 J
so there is enough Kinetic energy available
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.