CAN SOMEONE PLEASE HELP ANSWER THIS! I GOT A BUT CANT GET PART B AND THIS IS DUE
ID: 1402721 • Letter: C
Question
CAN SOMEONE PLEASE HELP ANSWER THIS! I GOT A BUT CANT GET PART B AND THIS IS DUE IN AN HOUR PLEASE! HELP WILL BE GREATLY APPRECIATED. PART A WAS .900 J.
n an empty rubber raft the pressure is approximately constant. You push on a large air pump that pushes 1.0 L(1.0× 103m3) of air into the raft. You exert a 18 N force while pushing the pump handle 5.0×102 m .
Part A
Determine the work done on the gas.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
0.900 J
Part B
If all of the work is converted to thermal energy of the 1.0 L of gas, what is the temperature increase of the gas? Assume that the air obeys the ideal gas law and is initially at 293 K.
WEnvonGas =0.900 J
Explanation / Answer
A) Workdone = -Force*displacement
= -18*5*10^-2
= -0.9 J (here negative sign indicates work is done on the system)
B) Let n is the number of moles of the gas,
Apply, P*V = n*R*T
n = P*V/(R*T)
= 1.013*10^5*1*10^-3/(8.314*293)
= 0.0416 moles
Workdone = chnage in therma energy of the gas
W = (3/2)*n*R*(T2 -T1)
T2 - T1 = 2*w/(3*n*R)
T2 = T1 + 2*w/(3*n*R)
= 293 + 2*0.9/(3*0.0416*8.314)
= 294.73 K
so, icrease in temperature = T2 - T1
= 294.73 - 293
= 1.73 k
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.