11. 013 points I Previous Answers CJ9 4.P.117 My Notes +D Ask Your Teacher The t
ID: 1402307 • Letter: 1
Question
11. 013 points I Previous Answers CJ9 4.P.117 My Notes +D Ask Your Teacher The three objects in the drawing are connected by strings that pass over massless and friction-free pulleys. The objects move, and the coefficient of kinetic friction between the middle object and the surface of the table is 0.100. (Assume m1 10.8 kg and m2 23.0 kg.) 80.0 kg (a) What is the acceleration of the three objects? x m/s2 966 (b) Find the tension in each of the two strings T1 (left) 20318 x N 2 right 95.40 x N Additional Materials Section 4.1Explanation / Answer
Here ,
let the acceleration of the blocks is a
NOw, for the acceleration of the blocks
using second law of motion
a = net force/total mass
a = (m2 * g - m1 * g - u*80*g )/(m1 + m2 + m3)
a = (23 *9.8- 10.8*9.8 - 0.10 * 80 * 9.8)/(23 + 80 + 10.8)
a = 41.16/113.8
a = 0.362 m/s^2
the acceleration of the objects is 0.362 m/s^2
b)
for the mass m1
Tleft - m1*g = m1*a
Tleft - 10.8 * 9.8 = 10.8 * 0.362
Tleft = 109.7 N
the tension in the left is 109.7 N
for the right mass , m2
m2*g - Tright = m2*a
23 * 9.8 - Tright = 23 * 0.362
Tright = 217.07 N
the tension in the right string is 217.07 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.