A conductor carrying a current I = 14.9 A is directed along the positive x axis
ID: 1401973 • Letter: A
Question
A conductor carrying a current I = 14.9 A is directed along the positive x axis and perpendicular to a uniform magnetic field. A magnetic force per unit length of 0.119 N/m acts on the conductor in the negative y direction. (a) Determine the magnitude of the magnetic field in the region through which the current passes. (b) Determine the direction of the magnetic field in the region through which the current passes. +x direction - x direction + y direction - y direction + z direction - z directionExplanation / Answer
Here ,
a)
the current in the wire , I = 14.9 A
magnetic field , F = - 0.119 j N
let the magnetic field is B
F = B*I*L
0.119 = B * 14.9 * 1
B = 7.99 *10^-3 T
the magnetic field at the location is 7.99 *10^-3 T
b)
as Fm = iL X B
as current is in positive x -axis
magnetic force is in negaive y - direction
the magnetic field is +z - direction
the magnetic field is in +z - direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.