A rotating water pump works by taking water in at one side of a rotating wheel,
ID: 1401699 • Letter: A
Question
A rotating water pump works by taking water in at one side of a rotating wheel, and expelling it from the other side. If a pump with a radius of 0.120 m starts from rest and accelerates at 35.0 rad/s2, how fast will the water be traveling when it leaves the pump after it has been accelerating for 9.00 seconds? A rotating water pump works by taking water in at one side of a rotating wheel, and expelling it from the other side. If a pump with a radius of 0.120 m starts from rest and accelerates at 35.0 rad/s2, how fast will the water be traveling when it leaves the pump after it has been accelerating for 9.00 seconds?Explanation / Answer
Note that
wf = wo + alpha * t
as wo = 0, alpha = 35 rad/s^2, t = 9.00
wf = 315 rad/s
As
vf = r wf
then
vf = 37.8 m/s [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.