A holiday decoration consists of two shiny glass spheres with masses 0.0240 kg a
ID: 1401088 • Letter: A
Question
A holiday decoration consists of two shiny glass spheres with masses 0.0240 kg and 0.0360 kg suspended, as shown in the figure (Figure 1) , from a uniform rod with mass 0.120 kg and length 1.00 m. The rod is suspended from the ceiling by a vertical cord at each end, so that it is horizontal.
Calculate the tension in the cord A .
DONE: 0.353 N
Calculate the tension in the cord B .
DONE: 0.588 N
Calculate the tension in the cord C .
?
Calculate the tension in the cord D .
?
Calculate the tension in the cord E .
?
Calculate the tension in the cord F .
?
Explanation / Answer
sum of all force at Fx = 0 anf Fy = 0 to the point where the cords joined
Tc = Tb cos36.9 = 0.588 * cos36.9 = 0.470 N
Td = Tbcos53.1 = 0.588 * cos53.1 = 0.353 N
for Te , take torques about the point where string F is attached
Te(1.0 m) = Td sin36.9 (0.800) + Tcsin53.1(0.200) + (0.120)(9.80)(0.500)
Te = 0.833 N
Te + Tf must be equal to the total wieght of al decorative
0.180 x 9.8 = 1.76 N
Te + Tf = 1.764 N
Tf = 1.764 - 0.833
Tf = 0.931 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.