A.) Calculate the magnitude of the gravitational force between the Earth and an
ID: 1400490 • Letter: A
Question
A.) Calculate the magnitude of the gravitational force between the Earth and an m = 3.95 kg mass on the surface of the Earth. The distance to the center of the Earth from the surface is 6.37×103 km and the mass of the Earth is 5.98×1024 kg.
B.) Calculate the magnitude of the gravitational force between the Moon and an m = 3.95 kg mass on the surface of the Earth nearest to the moon. The distance to the center of the Moon from the surface of the Earth is 3.76×105 km and the mass of the Moon is 7.36×1022 kg.
C.)Calculate the ratio of the magnitude of the gravitational force between an m = 3.95 kg mass on the surface of the Earth due to the Sun to that due to the Moon. The mass of the Sun is 1.99×1030 kg and the distance from the center of the Sun to the surface of the Earth is 1.50×108 km.
Explanation / Answer
a)
F= G m1 m2/r^2
F=6.67×10^11×3.95×5.98×10^24÷6.37×10^3*10^3
F=24.73*10^7 N
b)
F= G m1 m2/r^2
F=6.67×10^11×3.95×7.36×10^22÷3.76×10^5*10^3
F=51.57 *10^3 N
c)
force by sun
Fs= G m1 m2/r^2
Fs=6.67×10^11×3.95×1.99×10^30÷1.50×10^8*10^3
Fs=34.95*10^8 N
The ratio=Fs/Fmoon =34.95*10^8 /51.57 *10^3 =0.6777*10^5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.