A proton is acted on by an uniform electric field of magnitude 193 N/C pointing
ID: 1399230 • Letter: A
Question
A proton is acted on by an uniform electric field of magnitude 193 N/C pointing in the positive x direction. The particle is initially at rest.
(a) In what direction will the charge move?
1---Select---+x directionx direction+y directiony direction+z directionz direction = +x direction
(b) Determine the work done by the electric field when the particle has moved through a distance of 3.75 cm from its initial position.
2. ? J
(c) Determine the change in electric potential energy of the charged particle.
3. ? J
(d) Determine the speed of the charged particle.
4. 37218 m/s
Explanation / Answer
here,
electric feild , E = 193 N/C
(a)
the charge will move in -x direction
(b)
force acting on proton , F = E * e
F = 193 * 1.6 * 10^-19
F = 3.088 * 10^-17 N
displacement of particle , d = 3.75 cm
d = 0.0375 m
the work done by the electric field , W = F * d
W = 0.0375 * 3.088 * 10^-17
the work done by the electric field is 1.16 * 10^-18 J
(c)
the change in electric potential energy of the charged particle is -1.16 * 10^-18 J
(d)
F = 3.088 * 10^-17 N
accelration , a = F/m
a = 3.088 * 10^-17 / (1.67*10^-27)
a = 1.85 * 10^10
initial velocity , u = 0
distance travelled ,s = 0.0375 m
let the speed of particle be v
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a *s
v^2 = 2 * 1.85 * 10^10 * 0.0375
v = 37249 m/s
speed of the particle is 37249 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.