Two blocks, one of 50 g and the other of 46 g, are connected by a string and hun
ID: 1397983 • Letter: T
Question
Two blocks, one of 50 g and the other of 46 g, are connected by a string and hung over a frictionless pulley which has a radius of 5 cm. When released from rest, the heavier block is observed to fall 75 cm in 5 s without the string slipping on the pulley. What is the moment of inertia of the pulley? Two blocks, one of 50 g and the other of 46 g, are connected by a string and hung over a frictionless pulley which has a radius of 5 cm. When released from rest, the heavier block is observed to fall 75 cm in 5 s without the string slipping on the pulley. What is the moment of inertia of the pulley? Two blocks, one of 50 g and the other of 46 g, are connected by a string and hung over a frictionless pulley which has a radius of 5 cm. When released from rest, the heavier block is observed to fall 75 cm in 5 s without the string slipping on the pulley. What is the moment of inertia of the pulley?Explanation / Answer
S = 75 cm = 0.75 m
t = 5 s
S = 0.5 a t^2
a = 2 S / t^2 = 2 * 0.75 / 5^2 = 0.06 m/s^2
a = (m2 - m1) g / ( m1 + m2 + i / (r^2) )
0.06 = (0.05 - 0.046) * 9.81 / ( 0.05 + 0.046 + (i/0.05^2) )
( 0.05 + 0.046 + (i/0.05^2) ) = (0.05 - 0.046) * 9.81 / 0.06
i = 0.001395 kgm^2
==========================
moment of inertia of the pulley = 0.001395 kgm^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.