Two blocks with different mass are attached to either end of a light rope that p
ID: 1470152 • Letter: T
Question
Two blocks with different mass are attached to either end of a light rope that passes over a light, frictionless pulley that is suspended from the ceiling. The masses are released from rest, and the more massive one starts to descend. After this block has descended a distance 1.40 m , its speed is 2.00 m/s .
A-
If the total mass of the two blocks is 12.0 kg , what is the mass of the more massive block?
Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
B-What is the mass of the lighter block?
Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
Explanation / Answer
Let us consider mass of larger>
Let us consider mass of lighter>
From given data (m1+m2) = 12 kg
initial velocity of m1 is u =0 , final velocity =2 m/s , s = 1.4 m
From kinematic equation
v^2 -u^2 =2as
(2*2) - 0 =(2*a*1.4)
a = 1.429 m/s^2
Let us consider T is in the rope.
From Newton second law net force on larger mass along y direction
T - m1g = -m1a
T = m1g -m1a ...(2)
From Newton second law net force on smaller mass along y direction
T - m2g = m2a
T = m2g +m2a ...(3)
From (2) and (3)
m1g -m1a =m2g +m2a
a(m1+m2) = g (m1-m2)
1.429(m1+m2) = 9.8(m1-m2)
m1+m2 = 6.86 (m1-m2) ...(4)
By solving (1) and (4) equaitons we get
A) mass of larger mass m1 = 6.875 kg
B) mass of smaller mass m2 = 5.125 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.