An AM radio station broadcasts at 750 kHz. a) What is the wavelength of the radi
ID: 1397922 • Letter: A
Question
An AM radio station broadcasts at 750 kHz. a) What is the wavelength of the radio wave in air? b) If the radio wave is tuned to this station and the inductance circuit is 0.10 ml-I, what is the capacitance in the tuning circuit? e) In the vicinity of the radio, the amplitude of the electric field is 0.40 V/m. The radio uses a coil of radius 1.8 cm with 60 turns. What is the maximum emf induced in the coil. assuming that it oriented for best reception? Assume that the electric fields are sinusoidal functions of time.Explanation / Answer
c = flambda
lambda = c/f
c = speed of sound in air air = 343 m/s
f = frequncy = 750 kHz = 750 x 10^3 Hz
lanbda = 343/750x10^3
lanbda = 4.57 x 10^-4 m
part b )
if the radio wave is tune that means the frequency is resonatig frequency
f = 1/2pisqrt(LC)
sqrt(LC) = 1/2pif
LC = 1/4pi^2*f^2
C = 1/4pi^2*f^2*L
C = 4.503 x 10^-10 F = 450 pF
part c )
E = Eosin(wt-kx)j
B = Bosin(wt-kx)k
Eo/Bo = c
Bo = Eo/C
induced emf = NBoA
induced emf = 8.14 x 10^-11 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.