An AC generator supplies an rms voltage of 240 V at 60.0 Hz. It is connected in
ID: 1446592 • Letter: A
Question
An AC generator supplies an rms voltage of 240 V at 60.0 Hz. It is connected in series with a 0.400 H inductor, a 3.70 F capacitor and a 251 resistor. What is the impedance of the circuit?
What is the rms current through the resistor?
What is the average power dissipated in the circuit?
What is the peak current through the resistor?
What is the peak voltage across the inductor?
What is the peak voltage across the capacitor?
The generator frequency is now changed so that the circuit is in resonance. What is that new (resonance) frequency?
PLEASE HELP WITH ALL PARTS!!!
Explanation / Answer
Impedance Z = sqrt(R^2+(Xc-XL)^2)
XL = inductive reactanve = wL = 2*pi*f*L = 2*pi*60*0.4 = 150.8 ohms
Xc = capcitive reactance = 1/wc = 1/2*pi*f*C = 1/(2*pi*60*3.7*10^-6) = 716.9 ohms
Z = sqrt(251^2+(716.9-150.8)^2) = 619.25 ohms
++++++++++++++++
Irms = Erms/Z = 240/619.25 = 0.388 A
__________________
Pavg = Erms*Irms = 240*0.388 = 93.12 W
+++++++++++++++++
Imax = Irms*sqrt2 = 0.388*sqrt2 = 0.55 A
_____________
VL = Imax*XL = 0.55*150.8 = 82.94 V
_____________
Vc = Imax*Xc = 0.55*716.9 = 394.3 V
++++++++++++++++++++++++
wo = 1/sqrt(LC)
f = 1/(2*pi*sqrt(0.4*3.7*10^-6)) = 131 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.