Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

37. Which forms of matter may carry mechanical waves? gases only gases and liqui

ID: 1397614 • Letter: 3

Question

37.

Which forms of matter may carry mechanical waves?

gases only

gases and liquids only

solids, liquids, and gases

liquids and solids only

38.

A cannon of mass 1200 kg is positioned at the edge of a cliff, where it fires a 100.0 kg cannonball horizontally. The cannonball's initial speed is 35 m/s . What is the recoil speed of the cannon? Assume that friction forces are negligible.

2.9 m/s

35 m/s

1.6 m/s

3.5 m/s

39.

As a roller coaster car travels up and down a trackway, its total mechanical energy is _____.

transformed to kinetic energy only

gradually dissipated by friction

transformed between potential and kinetic energy, but no other forms

transformed to potential energy only

40.

A box of mass 50 kg is pushed hard enough to set it in motion across a flat surface. Then a 99-N pushing force is needed to keep the box moving at a constant velocity. What is the coefficient of kinetic friction between the box and the floor?

0.23

0.17

0.20

0.18

37.

Which forms of matter may carry mechanical waves?

gases only

gases and liquids only

solids, liquids, and gases

liquids and solids only

38.

A cannon of mass 1200 kg is positioned at the edge of a cliff, where it fires a 100.0 kg cannonball horizontally. The cannonball's initial speed is 35 m/s . What is the recoil speed of the cannon? Assume that friction forces are negligible.

2.9 m/s

35 m/s

1.6 m/s

3.5 m/s

Explanation / Answer


mechanical waves requires medium for their propogation


so they can travel in solids, liquids, and gases

++++++++

brfore firing the cannon and cannon ball is at rest v1 = v2 = = 0


initial momentum Pi = m1*v1 + m2*v2 = 0


after firing speed of cannon ball = v2' = 35 m/s


speed of cannon = v1'

final momentum Pf = m1*v1' + m2*v2'

from momentum conservation initial momentum = final momentum

m1*v1' + m2*v2' = 0

1200*v1' + 100*35 = 0

v1' = 3500/1200 = 2.91 m/s   <-----------------answer


+++++++++++


transformed between potential and kinetic energy, but no other forms

+++++++

here normal force = N = m*g = 50*9.8 = 490 N

frictional force f = u*N = u*490

u = coeffiient of friction

applied force Fapp = 99 N

net force Fnet = Faap - f

from newtons law

Fnet = m*a

here speed is constant aceleration = a= 0


Fapp - f = 0

Fapp = f


u = 99/490


u = 0.20

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote