Question Name: Vertical Oscillator4 A metal ball of mass m = 0.54 kg is hanging
ID: 1397122 • Letter: Q
Question
Question Name: Vertical Oscillator4 A metal ball of mass m = 0.54 kg is hanging from a vertical spring with elastic constant k = 20 N/m near the surface of the earth. In equilibrium, the spring is stretched by 10cm relative to the relaxed length of the spring. The spring is then compressed by 1 cm relative to the equilibrium position and is released into oscillation at time t = 0. The height of the object relative to the equilibrium height oscillates as shown below as a function of time. Analyze carefully pictures on the left and decide which one of the pictures describes oscillation amplitude as a function of time in the case when the oscillating body mass is quadrupled and all other parameters remain the same.Explanation / Answer
Solution:
When mass is quadrupled, the frequency of oscillation reduces by half. As a result time period will be doubled.
So the oscillation amplitude will slow down.
answer: B
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.