A pair of narrow, parallel slits separated by a distance of 0.284 mm are illumin
ID: 1397092 • Letter: A
Question
A pair of narrow, parallel slits separated by a
distance of 0.284 mm are illuminated by the
green component from a mercury vapor lamp
of wavelength 545.3 nm. The interference
pattern is observed on a screen 1.46 m from
the plane of the parallel slits.
Find the distance from the central maximum
to the first bright region on either side
of the central maximum.
Answer in units of mm.
004 (part 2 of 2) 10.0 points
Find the distance between the first and second
dark bands in the interference pattern.
Answer in units of mm.
Explanation / Answer
a)
here by using
d = 0.284 mm = 0.284 * 10^-3 m
lambda = 545.3 * 10^-9 m
L = 1.46 m
then by using formula
delta y = (ybright at m =1 ) - (ybright at m = 0) = (lambda * L / d ) 1 - 0
delta y = lambda * L / d = 545.3 * 10^-9 * 1.46 / 0.284 * 10^-3
delta y = 2.803 mm
the distance from the central maximum to the first bright region on either side of the central maximum is 2.803 mm
b)
delta y =(ydark at m=1) - (ydark at m = 0)
delta y = [ (lambda *L/d )( 1 + 0.5 ) ] - [ (lambda *L / d) * ( 0+0.5)]
delta y = (3 * lambda *L / 2 *d ) - (lambda *L / 2 *d ) = lambda * L / d
therefore
delta y = lambda * L /d = 2.803 mm
the distance between the first and second dark bands in the interference pattern is 2.803 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.