A block of mass m = 4.00 kg is attached to the end of an ideal spring. Due to th
ID: 1396189 • Letter: A
Question
A block of mass m= 4.00 kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the weight of the block, the block remains at rest when the spring is stretched a distance h= 10.0 cm from its equilibrium length. (Figure 1) The spring has an unknown spring constant k. Take the acceleration due to gravity to be g = 9.81 m/s2 .
A)What is the spring constant k?
B)Suppose that the block gets bumped and undergoes a small vertical displacement. Find the resulting angular frequency of the block's oscillations about its equilibrium position.
Explanation / Answer
A) Apply, Hook's law
F = k*x (here x is extension of the spring)
m*g = k*x
==> k = m*g/x
= 4*9.81/0.1
= 392.4 N/m
B) angular frequency, w = sqrt(k/m) (here k is spring constant and m is mass)
w = sqrt(392.4/4)
= 9.9 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.